• PATRON NASZJ SZKOŁY- BOHATEROWIE POWSTANIA STYCZNIOWEGO

        •   PATRON  NASZJ SZKOŁY- BOHATEROWIE  POWSTANIA   STYCZNIOWEGO   

          W nocy z 22 / 23 stycznia 1863 r. Tymczasowy Rząd Narodowy zdecydował się rozpocząć powstanie przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Była to kolejna próba odzyskania niepodległości. Bezpośrednią przyczyną wybuchu walk było przeprowadzenie branki, czyli poboru do wojska rosyjskiego, wśród młodzieży miejskiej w Królestwie Polskim.

          Słabo uzbrojeni powstańcy, często tylko w broń myśliwską lub kosy, w środku zimy podjęli walkę o charakterze partyzanckim z przeważającymi siłami wroga. Walki prowadzone były na terenie Królestwa Polskiego, ale także na obszarze Litwy i Białorusi.

           Władze powstania ogłosiły uwłaszczenie chłopów ( nadanie ziemi, którą uprawiali na własność), by zachęcić ich do walki, niestety niewielu z    nich włączyło się bezpośrednio do powstania.

            Rosjanie tłumili powstanie z całą bezwzględnością, stosując terror i masowe egzekucje.

           Wiosną 1864 r. powstanie styczniowe pozbawione pomocy mocarstw zachodnich oraz nie wsparte masowo przez chłopów ( 2 marca car wydał dekret uwłaszczeniowy), zakończyło się klęską. Na niektórych obszarach walki trwały do jesieni 1864 roku. Po upadku powstania na Polaków spadły surowe represje.

                        

                                  POWSTANIE    W    REGIONIE   ŚWIĘTOKRZYSKIM

          Obecny teren województwa świętokrzyskiego to w ogromnej części dawne ziemie województw krakowskiego i sandomierskiego. W latach 1863- 1864 ziemie te były widownią krwawych walk, liczniejszych niż na innych terenach objętych powstaniem.

           Bitwy- zarówno te duże, jak i małe potyczki-  tworzyły od stycznia 1863 r. do kwietnia 1864 r. ogromną krwawą mapę ówczesnego powstania.

           Miejsca takie jak klasztor na Świętym Krzyżu, Wąchock, Bodzentyn, Jeziorko, Nowa Słupia to tylko kilka z 200 miejscowości, w których rozgrywały się te wydarzenia.

           W naszym regionie walczyli wśród tysięcy powstańców następujący dowódcy - Józef Hauke- Bosak, Karol Kalita „Rębajło”, Dionizy Czachowski, Marian Langiewicz, Franciszek Rochebrune, Konrad Tomaszewski- Bończa.

          Wielu powstańców udział w walce przypłaciło życiem i dzisiaj spoczywają w zbiorowych mogiłach rozsianych na terenie całego kraju.

                                        OBCHODY

             Każdego roku, w styczniu dla upamiętnienia bohaterskiej walki o niepodległość w naszej szkole organizowane są obchody Święta Patrona. Cała społeczność szkolna ze wzruszeniem wsłuchuje się w powstańcze pieśni, wiersze i fragmenty prozy. W ciszy i skupieniu palimy znicze w Miejscu Pamięci Narodowej- przy Pomniku Powstańców znajdującym się nieopodal kościoła w Nowej Słupi.

           

           

           

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Nowej Słupi
      • 41 31-77-025
      • ul. Szkolna 10 26-006 Nowa Słupia Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych