• Niezwykłe wydarzenie miało miejsce 04.03.2022 r. w Szkole Podstawowej im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Nowej Słupi. Szkoła obchodziła jubileusz 50 – lecia nadania imienia i przekazania sztandarów, a w tym dniu odbyło się uroczyste podsumowanie obchodów.

W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście - Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Słupia Pan Andrzej Gąsior, który objął obchody honorowym patronatem,  Anna Karcz - kierownik Zespołu Szkół, ks. Andrzej Górnik, radni – Ewa Pastuszyńska, Bartosz Dutkiewicz, przedstawiciele Rady Rodziców –  Joanna Rogula-Dziekan, Agnieszka Witkowska, Iwona Lichosik , Mariola Jakubowska oraz nauczyciele i uczniowie szkoły.

Spotkanie rozpoczęło się wprowadzeniem pocztu sztandarowego i odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie głos zabrała dyrektor  szkoły Pani Renata Storzysz, która powitała zebranych na podsumowującym spotkaniu z okazji jubileuszu 50 – lecia. W swoim wystąpieniu dyrektor szkoły zaprezentowała krótką historię szkoły oraz jej aktualną pracę i działania. Wskazała na bogate w wydarzenia i działania życie szkolne. Zarysowała dorobek, jak i wszechstronną i wieloaspektową pracę szkoły. Podkreśliła również, że na okoliczności rocznicowe złożyło się wiele działań mających na celu uświetnienie i upamiętnienie tak znaczącego wydarzenia. Dyrektor dodała, że wszystkim tym zadaniom przyświecała pamięć, historia, patriotyzm i kult świętowania. Z tej okazji zostały wykonane gazetki ścienne, wystawki pamiątek z przeszłości tj. kroniki, dyplomy, gazetki okolicznościowe ukazujące dorobek szkoły z okresu 50 – letniej jej pracy i działalności.

Odbyły się również konkursy – literackie, plastyczne, historyczne i zawody sportowe w myśl hasła uwidocznionego na sztandarze szkoły :

„Dla Ciebie, Droga Ojczyzno, biją nasze serca młode”.

Dla uświetnienia obchodów uczniowie uczestniczyli w rajdzie szlakiem powstańców styczniowych, jak również pamiętali o grobach powstańców. Na mogiłach bohaterów tego czasu zapalili znicze i złożyli kwiaty.

Wszyscy uczniowie szkoły, którzy brali udział w konkursach i zawodach za najwyższe osiągnięcia otrzymali nagrody, dyplomy i gratulacje.

Dopełnieniem wystąpienia dyrektor Pani Renaty Storzysz była prezentacja multimedialna przygotowana na jubileusz 50 –lecia szkoły. Prezentacja ta była chwilą wspomnień opartą na pokazie zdjęć z różnych czasów pracy szkoły, poparta wypowiedziami w formie wywiadu z dawnymi pracownikami szkoły, opatrzona datami i dobraną starannie narracją.

Wyjątkowemu spotkaniu towarzyszyły występy uczniów z kl. VIII a, VIII b, i VII a. Klasa VIII a i VIII b zaprezentowała scenkę w ostępach leśnych, gdzie „ powstańcy 1863” ustalali strategię działań na Moskali na terenie Nowej Słupi. W zaciszu leśnym rozważali swój aktywny udział w walce o wolność Polaków i Polski.

Zachwycającym też występem był taniec. W swojej choreografii nawiązywał do wydarzeń z 1863 r. i prawa do wolności człowieka. Ten jakże wyjątkowy ruch sceniczny oparty na subtelności, gracji i wdzięku współgrał z muzyką walki, boju i wiary w wolność. Niezwykłość tych przeżyć dostarczyły widzom trzy tancerki ze Szkoły Tańca „Magic” w Nowej Słupi.

Spotkanie tak uroczyste i wyjątkowe dla pokoleń uwieczniły liczne zdjęcia z uroczystości oraz wystąpienia gości. To oni docenili w swoich wystąpieniach rangę i znaczenie spotkania. Przekazali w darze symboliczne, ale jakże znaczące, upominki z okazji jubileuszu.

„ Przeszłość jest to dziś, tylko cokolwiek dalej” pisał C.K. Norwid – tak można z perspektywy czasu określić upływający, a utrwalony czas.