• "Dziecko jest chodzącym cudem, jedynym, wyjątkowym i niezastąpionym" Phil Bosmans
          • "Dziecko jest chodzącym cudem, jedynym, wyjątkowym i niezastąpionym" Phil Bosmans

          •     Jest taki jeden bardzo szczególny dzień w roku, w którym uśmiechają się nawet najwięksi ponuracy. Ten dzień to Dzień Dziecka.

            Kochane, Drogie Dzieci – te mniejsze i te trochę większe!

            Z okazji Waszego Święta życzymy Wam przede wszystkim szczęśliwego dzieciństwa wypełnionego miłością rodziców i życzliwością ludzi. Życzymy w życiu dużo słońca, mało chmur, dużo uśmiechu, jak najmniej łez, pokładów radości, zero smutków. Życzymy życia w pokoju, spełnienia wszystkich dziecięcych marzeń i pragnień.

             

                       Dyrekcja, nauczyciele oraz pracownicy szkoły

          • Byliśmy… W małym miasteczku nad Wisłą „ szkatułce” po czasach królewskich „ złotego wieku” naszej Rzeczypospolitej

          • Wycieczka do Kazimierza Dolnego  odbyła się 30 maja 2022 r. Zorganizowana została  przez n-li SP w Nowej Słupi i Biuro Podróży Tour Retour z Ostrowca Św. Uczestnikami wyjazdu byli uczniowie kl. II b, III, IV, V , VI i VIIa. Opiekunami 46 osobowej grupy byli n-le szkoły p. A. Rogula, A. Stachyra- Hińcza, I. Wieczorek, G. Czechowska. Odbyliśmy rejs statkiem po Wiśle mijając piaszczystą plażę, Dziką Kępę obrośniętą majową zielenią i witając się z rybitwami. Z pokładu statku obserwowaliśmy wprawdzie w deszczu i chłodzie - zabytki Kazimierza: ruiny zamku, basztę i urokliwą architekturę miasta łącznie ze spichlerzami z XVI w. Atrakcją podróżniczą była jazda meleksami do Wąwozu Korzeniowego oraz cmentarza żydowskiego wyłożonego macewami jako pomnik „ płaczu” który pęka po środku. Jest to symbol tragicznych losów polskich i kazimierskich Żydów. Na spacerze po renesansowej zabudowie miasta i Rynku widzieliśmy Synagogę, czyli salę modlitw w języku jidysz oraz jatkę, czyli koszerny sklep, który istniał od XVI w. Niezwykle urokliwym miejscem dla zwiedzających była studnia usytułowana  w samym  środku Rynku, która w przeszłości była ulicznym zdrojem. Naprzeciw studni podziwialiśmy kamienice z bogatą attyką – Kamienice Przybyłowskie oraz Kamienicę Cejlowską. Dopełnieniem atrakcji była wizyta wycieczkowiczów w piekarni Skarżyńskich na warsztatach pieczenia kogutów. Okazało się, że było to pasjonujące zajęcie dla dziewczynek i chłopców. Brawo dla Was.

            Nie sposób być na wycieczce i nie upatrywać suwenirów. Oprócz wypieczonych kogutów, uczestnicy wyjazdu zakupili upatrzone pamiąteczki z Kazimierza.

            Po długim dniu, pełnym atrakcji i bogatym programie z ochotą wszyscy uczestnicy wsiedli na pokład autokaru, by pokonać 100 km i dotrzeć do domu.

            Było super i wyjątkowo mimo deszczu, chłodu, wiatru od Wisły i słoneczka.

            Dziękujemy za opiekę, program i pilotaż oraz szczęśliwą podróż.

        • Martyna Mierzejewska finalistką ogólnopolskiego konkursu czytelniczego w języku angielskim
          • Martyna Mierzejewska finalistką ogólnopolskiego konkursu czytelniczego w języku angielskim

          • Z radością informujemy, że Martyna Mierzejewska z klasy 7a została finalistką konkursu czytelniczego w języku angielskim pt. „Reading brings us unknown friends”. 

            Trzeci etap Konkursu wymagał przynajmniej dwumiesięcznego przygotowania, a mianowicie dokładnego przeczytania wskazanych lektur w języku angielskim: „Little Women” („Małe Kobietki”) L.M. Alcott, „Alice in Wonderland” („Alicja w Krainie Czarów”) L. Carolla oraz „The Secret Garden” („Tajemniczy Ogród” F.G. Burnett). Na podstawie tychże lektur przygotowano wymagający, dwugodzinny test w języku angielskim, w którym należało nie tylko wykazać się doskonałą znajomością treści książek, lecz również sprawnym posługiwaniem się językiem angielskim i działaniem pod presją czasu.

            Do ostatecznej rywalizacji na szczeblu wojewódzkim przystąpiło 42 uczniów. Nasza Martyna została Pierwszą Finalistką (14 pozycja na liście zwycięzców konkursu). Pozostaje pewien niedosyt, gdyż do tytułu Laureata Konkursu zabrakło 1 punktu. Tylko tyle, albo aż tyle… 

            Wielkie gratulacje dla Martyny za pasję do czytania, wytrwałość i świetną znajomość języka angielskiego.                                                    

            Olga Zyzman-Ponikowska

          • ŚWIĘTOKRZYSKA MINI-OLIMPIADA KLAS I-III

          • W dniu 20 maja w Hali Sportowej w Nowej Słupi odbyła się ŚWIĘTOKRZYSKA MINI-OLIMPIADA W  TURNIEJU  GIER I  ZABAW SZKÓŁ  PODSTAWOWYCH  dziewcząt i chłopców  rocznik 2012 i  młodsi pod patronatem MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO. W zawodach wzięły udział reprezentacje klas I-III wyłonione spośród wszystkich uczniów z najlepszymi czasami z poszczególnych konkurencji. Rywalizacja była bardzo zacięta o jak najlepsze czasy.

            Serdecznie gratulujemy naszym najmłodszym sportowcom.

             

                                                                                                                                                      

                                                                                                                                                      

          • SUKCES KSAWEREGO

          • Miło nam poinformować, iż Ksawery Pawlik został laureatem konkursu "Dobry klimat mamy, gdy o powietrze dbamy", zorganizowanego w ramach Programu edukacji ekologicznej dla Powiatu Kieleckiego pn. "Dla Ziemi, dla siebie". Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 10 czerwca 2022r. o godz.10.00 w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kielcach. Gratulujemy!

          • EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2021/2022

          • DRODZY ÓSMOKLASIŚCI !

            Przystępujecie do pierwszego w Waszym życiu egzaminu. Życzymy Wam powodzenia, wiary we własne możliwości, lekkiego pióra, roztropności i skupienia, by moment ten, okazał się pomyślny i owocny. Niech uzyskane przez Was wyniki będą jak najlepsze i dadzą możliwość realizacji życiowych planów i marzeń.                                               

            " Bo zwyciężyć mogą ci, którzy wierzą, że mogą"- Wergiliusz  

                                           JESTEŚMY Z WAMI!                                                                                                                                      

                                                                                  Dyrekcja, nauczyciele i społeczność uczniowska.

        • Finał konkursu wiedzy leśno-ekologicznej
          • Finał konkursu wiedzy leśno-ekologicznej

          • Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią COVID 19 odbył się kolejny finał konkursu wiedzy leśno-ekologicznej. W latach ubiegłych cieszył się on dużym powodzeniem, gdyż brały w nim udział prawie wszystkie szkoły z terenu działania Nadleśnictwa Łagów. W tym roku uczestniczących szkól było nieco mniej, a konkretnie zgłosiło się do niego 25 szkół. Każdą z nich reprezentowały jedna lub dwie trzyosobowe drużyny (w sumie 33 ekipy). Podobnie jak w latach ubiegłych zadaniem uczestników było rozwiązanie testu zawierającego pytania z zakresu wiedzy o lesie, ochronie przyrody i ekologii. Były też zadanie praktyczne polegające na rozpoznawaniu gatunków drzew i roślin zielnych. Poziom wiedzy uczestników był zróżnicowany. Najlepsza ekipa otrzymała 45 na 49 punktów możliwych do zdobycia. Nagrodami były lornetki oraz książki o tematyce przyrodniczej.

            Naszą szkołe reprezentowali Ksawery Pawlik, Kajetan Dziekan i Krystian Mroczkowski.

        • Ekologiczny konkurs plastyczny
          • Ekologiczny konkurs plastyczny

          • W październiku 2021 roku Starostwo Powiatowe w Kielcach ogłosiło konkurs plastyczny "Dobry klimat mamy, gdy o powietrze dbamy".  Celem było zainteresowanie dzieci i młodzieży zagadnieniami zmian klimatu, jak również działaniami mającymi na celu zmniejszenie lub uniknięcie ich negatywnych skutków dla zdrowia człowieka i środowiska, wskazanie źródeł zanieczyszczenia powietrza i sposobów walki o czyste powietrze. Prace należało złożyć do dnia 22 kwietnia. Wyłonienie  laureatów i wręczenie nagród  w czerwcu. Miło nam poinformować , iż 3 uczniów naszej szkoły wzięło udział w konkursie : Ksawery Pawlik  i Lena Jurasz z klasy 5 oraz  Gabriel Śliwiński  z klasy 7a. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!

          • Wygraj szansę

          • W dniu 16 maja 2022 r. w Domu Kultury w Rudkach odbyły się eliminacje gminne do Ogólnopolskiego Programu “Wygraj szansę” skierowanego do dzieci i młodzieży muzycznie uzdolnionej w ramach programu „Trzeźwość na co dzień”. Głównym celem programu jest odkrywanie talentów artystycznych dzieci i młodzieży zwłaszcza z ośrodków wiejskich i małych miast. Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Julia Cieślik z klasy VIII a, która zaśpiewała obowiązkową piosenkę  “Co ja w Tobie widziałam” Anny Jantar i  "Wiem, że jesteś tam" Anny Wyszkoni oraz  Zuzanna Kozera z klasy VIIIb, która oprócz piosenki obowiązkowej wykonała utwór "Łatwopalni" Maryli Rodowicz. Uczestniczki przygotował p. Jacek Góra.  Duże wrażenie na obecnych zrobił występ Zuzi Kozery, za który odebrała mnóstwo gratulacji i słów uznania. My również przyłączamy się i gratulujemy wokalistkom udanego występu, a opiekunowi zdolnych uczennic.

        • "Podaj rękę Ukrainie"
          • "Podaj rękę Ukrainie"

          • Miło nam poinformować, iż 8 uczniów z klas V-VII: Dagmara Gębura, Lena Jurasz, Julita Gryszka, Maja Lesisz, Lena Trepka, Lena Ginter, Albert Kozłowski, Gabriel Śliwiński wykonało prace na konkurs plastyczny "Podaj rękę Ukrainie" ogłoszony przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach przy współorganizacji z Kuratorium Oświaty w Kielcach i Świętokrzyskim Urzędem Wojewódzkim. Celem konkursu jest okazanie wsparcia i szacunku dla mieszkańców Ukrainy oraz wspomaganie wyobraźni twórczej uczniów i ich zdolności manualnych. Wszystkie prace są bardzo ciekawe i twórcze. Podsumowanie konkursu odbędzie się 31 maja 2022 r. na Stadionie Miejskim w Kielcach – Suzuki Arena. Trzymamy kciuki !

        • INEORMACJA
          • INEORMACJA

          • W dniach 24 - 26 maja odbędzie się egzamin ósmoklasisty. Dni te są wolne od zajęć dydaktycznych dla klas I - VII. Przedszkole pracuje bez zmian.

          • Ogólnopolska kampania PRZYTUL SIĘ DO DRZEWA.

          • Rocznie w Polsce wybucha ponad 6000 pożarów lasów, a praktycznie 77% tych pożarów powstało z winy człowieka! Pokażmy, że los lasów nie jest nam obojętny! Zapraszamy do włączenia się w kampanie PRZYTUL się do DRZEWA. Na czym polega kampania? Nic skomplikowanego! Wystarczy wyjść na dwór i przytulić się do drzewa, otoczyć je swoją miłością! Zróbcie zdjęcia. Dzięki temu drzewa będą czuły się bezpieczne, a my sprawimy, że takimi małymi krokami jesteśmy w stanie pokazać całej Polsce, że sprzeciwiamy się celowym podpaleniom lasów!

          • Z życia biblioteki szkolnej – wizyta klasy V w Gminnej Bibliotece Publicznej w Nowej Słupi

          •      12 maja b.r. uczennice i uczniowie klasy V udali się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowej Słupi z panią Justyną Cieślik, nauczycielką języka polskiego, a zarazem bibliotekarką. Pani Ewa Trzmiel oprowadziła uczniów po bibliotece i opowiedziała im o funkcjonowaniu tej – jakże potrzebnej – instytucji kultury oraz o specyfice pracy bibliotekarza. Uczniowie poznali historię nowosłupskiej biblioteki, która została założona w 1945 roku, a obecnie posiada jeszcze dwie filie: w Rudkach i Dębnie. Od 1989 do 2019 roku Biblioteka Publiczna mieściła się w zabytkowym Domu Opata, czyli tzw. Opatówce, teraz znajduje się w budynku na ulicy Świętokrzyskiej. Spotkanie było dla uczniów ciekawe i zaskakujące, gdyż pani Ewa pokazała najstarsze zbiory – książki z lat czterdziestych XX wieku, czyli wydane we wczesnych latach powojennych. Dzieci obejrzały także pierwszą księgę inwentarzową księgozbioru, z nieco zażółconymi kartkami i napisaną piórem, ale mającą za to wartość historyczną. Jeden z uczniów zapytał o liczbę książek w bibliotece. Okazało się, że jest ich blisko 13 tysięcy, a w 2021 roku było 18 tysięcy tzw. wypożyczeń. A zatem każdy czytelnik znajdzie tu książkę dla siebie. Ale największa atrakcja miała dopiero nadejść. Otóż uczestnicy wycieczki mieli okazję napisać coś na... maszynie do pisania. Nie, to nie klawiatura komputera czy wyświetlacz smartfona. Przez chwilę piątoklasiści poczuli jakby cofnęli się w czasie. Wizyta w Bibliotece Publicznej naprawdę była pouczająca!

                        Serdecznie dziękujemy pani Ewie Trzmiel za lekcję biblioteczną, za wszystkie informacje, ciekawostki i za miłą atmosferę spotkania.

          • Z życia biblioteki szkolnej – rozstrzygnięcie konkursu bibliotecznego

          • Z życia biblioteki szkolnej – rozstrzygnięcie konkursu bibliotecznego

            ,,Okładka mojej ulubionej książki”

            Miło nam poinformować, iż został rozstrzygnięty konkurs na autorską okładkę ulubionej książki. Konkurs był adresowany do uczniów klas IV – VI. Napłynęły dwadzieścia dwie prace, wykonane różnymi technikami, ale wszystkie bardzo kolorowe i oryginalne. Jury konkursowe miało trudne zadanie. Wyniki prezentujemy poniżej:

            I miejsce:

            Ksawery Pawlik

            II miejsce, ex aequo:

            Lena Jurasz

            Maja Lesisz

            III miejsce, ex aequo

            Marcelina Pietralska

            Wiktor Lasota

            Wyróżnienia:

            Zuzanna Ulińska

            Maja Brodawka

            Dagmara Gębura

            Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy!

        • Finał Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej
          • Finał Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej

          • Uczennica klasy I Laura Hińcza wzięła udział w Finale Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej powiatu kieleckiego. Turniej został rozegrany we wtorek, 10 maja w Kielcach.
            Celem turnieju jest przede wszystkim potrzeba zapoznania dzieci i młodzieży z przepisami przeciwpożarowymi, zasadami ochrony ludności, ekologią, ratownictwem. Istotne jest, aby młodzież wiedziała jak najwięcej o zasadach postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętnościach posługiwania się sprzętem gaśniczym oraz historią i tradycją ruchu strażackiego.

            Gratulujemy!

        • Apel 3 Maja - "Wy Którzy Pospolitą Rzeczą Władacie"
          • Apel 3 Maja - "Wy Którzy Pospolitą Rzeczą Władacie"

          • W dniu 6 maja 2022r. odbyła się uroczysta akademia z okazji 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klasy VIIb pod kierownictwem wychowawczyni pani Renaty Jadwidzic przedstawili społeczności szkolnej montaż słowno-muzyczny w którym znalazł się krótki rys historyczny oraz przepiękne wiersze o tematyce patriotycznej. Uroczystość uświetniły swoim występem Katarzyna Żebrowska ( VIIIb ) – gitara i  Joanna Żebrowska ( IV ) – skrzypce, przepięknym wykonaniem „Roty”. Pieśni patriotyczne przygotowane przez Pana Jacka Górę wykonały Zuzanna Kozera ( VIIIb ), Julia Cieślik ( VIIIa ), Zuzanna Ulińska, Karolina Góźdź i Natalia Iwańska ( IV ). Podczas występu wyświetlona została również prezentacja multimedialna przygotowana przez Pana Roberta Domańskiego. Na koniec akademii mogliśmy  podziwiać występ taneczny Jowity Jakubowskiej ( VIIIa ) i Julii Żebrowskiej ( VIIa ).

            Serdeczne podziękowania i gratulacje dla młodych artystów.

          • KONKURS „PROFILAKTYCZNY LATAWIEC”.

          • KONKURS „PROFILAKTYCZNY LATAWIEC” organizowany jest przez Burmistrza Miasta i Gminy Nowa Słupia oraz  Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Nowej Słupi.

            Konkurs przeznaczony jest dla wychowanków przedszkola i uczniów szkoły podstawowej w czterech grupach wiekowych:

            • wychowankowie przedszkola i klas „O”
            • uczniowie klas I – III szkoły podstawowej
            • uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej
            • uczniowie klas VII-VIII szkoły podstawowej

            Prace należy złożyć do 13 czerwca 2022 r. do Urzędu  Miasta i Gminy w Nowej Słupi  wraz z  kartą zgłoszeniową, stanowiącą załącznik do  regulaminu.

        • Zwycięzcy w konkursach poezji w języku angielskim
          • Zwycięzcy w konkursach poezji w języku angielskim

          • W czwartek 28.04 w siedzibie Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach odbyły się konkursy poezji w języku angielskim zorganizowane przez metodyków ŚCDN oraz wydawnictwo Pearson.  Występy były oceniane pod kątem stopnia opanowania pamięciowego tekstu, interpretacji utworu, wrażeń artystycznych, prawidłowej intonacji, oraz doboru i stopnia trudności wiersza.

            VII Świętokrzyski Konkurs Poezji w Języku Angielskim skierowany był dla uczniów klas najmłodszych szkoły podstawowej. Uczniowie mieli za zadanie pięknie wyrecytować jeden wiersz w języku angielskim.

            Z wielką przyjemnością informujemy, że Patryk Zakrzewski, uczeń klasy I, za swoją interpretację wiersza pt. „Scissors” A. Ahlberga zdobył I miejsce w swojej kategorii wiekowej. W kategorii klas 4-6 uczeń klasy 5 Ksawery Pawlik za recytację wiersza S. Silversteina pt. „Little Abigail and the Beautiful Pony” został wyróżniony II miejscem.

            W XIII Świętokrzyskim Konkursie Poezji w Języku Angielskim wzięli udział uczniowie klas 7-8 szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych. Trudność była dużo większa na tym etapie, gdyż uczniowie musieli przygotować 2 wiersze: jeden liczący co najmniej 12 linijek oraz drugi – co najmniej 20 linijek. W kategorii klasy 7-8 dwie przedstawicielki naszej szkoły zostały laureatkami. Martynę Mierzejewską z klasy 7a, która wyrecytowała wiersze pt. „One Art” E.Bishop i „Alone” E.A. Poe uhonorowano II miejscem. Lena Danielska z klasy 8a za swoje interpretacje wierszy „The Wild Swans at Coole” W.B. Yeatsa oraz „Do not stand at my grave and weep” M.E.Frye zdobyła III miejsce.

            Każdy z uczestników konkursu otrzymał dyplom, podziękowanie za udział, książkę w języku angielskim oraz gadżety przydatne w nauce języka angielskiego.

             

            Serdeczne gratulujemy zwycięzcom!

            Olga Zyzman-Ponikowska

        • 231 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
          • 231 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

          • 3 maja obchodzimy święto państwowe, którego celem jest upamiętnienie uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1791 r. Zostało ono ustanowione w 1919 roku, a potem ponownie w 1990 r. W tym roku wypada 231. rocznica tego ważnego wydarzenia.

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Nowej Słupi
        • 41 31-77-025
        • ul. Szkolna 10 26-006 Nowa Słupia Poland
    • Galeria zdjęć

        brak danych